ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Անդրանիկ Քոչարյանն ապրիլի 3-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեին:
Քննարկվել են հայ-վրացական խորհրդարանական օրակարգի առաջմղմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը կարեւորել են երկու երկրների միջեւ ձեւավորված ավանդական բարեկամական կապերի առավել ընդլայնումն ու խորացումը, ընդգծել խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերություններում:
Անդրադարձ է կատարվել հեղափոխությունից հետո մեր երկրում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման համար ստեղծված նպաստավոր պայմաններին: Զրուցակիցներն ընդգծել են խորհրդարանական կառավարման պայմաններում օրենսդիր մարմնի առանցքային դերակատարությունն ինչպես պետականաշինության, այնպես էլ խորհրդարանական վերահսկողության իրականացման հարցում:
Հանձնաժողովի նախագահը եւ դեսպանը, անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին ու մարտահրավերներին, համակարծիք են եղել հակամարտությունների բացառապես խաղաղ կարգավորման հարցում: Նրանք ընդգծել են, որ խաղաղությունն ու անվտանգության ապահովումը տարածաշրջանի զարգացման կարեւոր գրավականն են:
Նույն օրը Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գիորգի Սագանելիձեին ընդունել է նաեւ ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը:
Ողջունելով հյուրին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Ռուբեն Ռուբինյանը կարեւորել է հայ-վրացական միջպետական հարաբերությունների զարգացմանն ուղղված արդյունավետ խորհրդարանական համագործակցությունը: Այս համատեքստում հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է Հայաստանի եւ Վրաստանի խորհրդարանների միջեւ երկխոսության բարձր մակարդակի ապահովման առաջնահերթությունը՝ որպես փոխշահավետ գործակցության հետագա ընդլայնման եւ խորացման ամուր հիմք:
Կողմերն անդրադարձել են նաեւ միջազգային հարթակներում համագործակցության հարցերին, քննարկել երկու երկրների բազմոլորտ հարաբերությունների խորացմանը եւ ընդլայնմանը վերաբերող հարցեր:

3  апреля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам обороны и безопасности А.Кочарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в РА Г.Саганелидзе.
Обсуждены вопросы продвижения армяно-грузинской парламентской повестки. Стороны подчеркнули важность наибольшего расширения и углубления сформировавшихся между двумя странами традиционных дружественных связей, роль парламентской дипломатии в межгосударственных отношениях.
Отмечены создавшиеся в РА после революции благоприятные условия для развития демократических институтов. Собеседники подчеркнули ключевую роль законодательного органа в условиях парламентского правления как в строительстве государства, так и в осуществлении парламентского надзора.
Председатель комиссии и посол, обратившись к региональным проблемам и вызовам, согласились в вопросе исключительно мирного урегулирования конфликтов. Они подчеркнули, что обеспечение   мира и безопасности – важный залог развития региона.
В тот же день Чрезвычайного и Полномочного посла Грузии в РА Г.Саганелидзе принял также председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Р.Рубинян.
Приветствуя гостя в НС, Р.Рубинян подчеркнул важность эффективного парламентского сотрудничества, направленного на развитие армяно-грузинских межгосударственных отношений. В этом контексте   председатель комиссии особо выделил приоритетность обеспечения высокого уровня диалога между парламентами Армении и Грузии – как прочную основу дальнейшего расширения и углубления взаимовыгодного сотрудничества.
Стороны обратились также к взаимодействию на международных площадках, обсудили вопросы углубления и расширения многосторонних отношений двух стран.